Ahşap Kasadan Kamyon Nasıl yapılır ?

Ahşap Kasadan Kamyon Nasıl yapılır ?

meyveli-kamyon-yapimi

Herkese Merhaba Bu gün şanslı bir gününüzdesiniz çünkü kullanılmış ve artık işe yaramadığını düşündüğünüz malzemelerden kullanışlı bir oyuncak yapmayı öğreneceğiz. ! Bu proje bana ait değildir. Sizler için yabancı bir blogtan Türkçeleştirdim ve görseller ve içerik tamamen ona aittir. Turuncu renklerin hakim olduğu portakal kabuğu desenli kavanoz kapaklarından tekerleri olan bu ahşap kamyon ile çocuklarınız el becerilerinin farkına varacaklar.

Bu yurtdışında çok meşhur olan Amanda Kingloff tarafından kitaba alınmış ve tavsiye edilmiştir. Bu yazı ile ilk karşılaştığımda inanın bunu kendi ziyaretcilerimle de paylaşmalıyım diye düşündüm. Bu oyuncağı seçmemde ki en büyük neden malzemelerinin kolay bulunur olmasıdır. Hatta malzemelerden öte yapımı da son derece kolay. Neredeyse hiç kimsenin yardımına ihtyiaç duymadan yapabilirsiniz.

Oyuncağı yaptıktan sonra göreceksiniz ki son derece kullanışlı. İster çocuğunuz küçük oyuncaklarını doldurdun isterseniz siz masanızın üstüne ya da evin bir köşesine koyarak kullanın. Kumandalar, gazeteler gibi sürekli ortalıkta dolaşan yada kaybolan materyalleri içine koyabilirsiniz.

Şimdi Hep birlikte malzemelere bakalım.

meyveli-kamyon-yapimi-malzemeleri

Meyveli Kamyon için Gerekli Malzemeler

Malzemeleri:
– 4 adet kavanız kapağı (beyaz renkli olması daha iyi olur)
– Hafif turuncu ve koyu turuncu boya
– Fırça
– 1 adet portakal, mandalina  çilek yada hurma kasası (manavlarda rahatlıkla bulunabilir.)
– 2 plastik boru
– Yapışkan tutkal
– Turuncu kağıt
– Makas
– 4 boncuk (büyük delikli)
– E-6000 tutkal
– 2 ahşap şiş
– Silikon tabancası
– yarım metre kalın ip

meyveli-kamyon-yapimi-ilke-asama

Talimatlar:
1. Kavanoz kapaklarını açık turuncu renk ile boyayın. Kurumaya bırakın. Gerekirse ikinci bir kat daha atabilirsiniz.

country-fruittruck-2

2.Sandığın ya da kasanın altına delikli çubukları paralel şekilde yapıştırın. Bu ayarı iyi yapmalısınız çünkü sandık devrilebilir.

country-fruittruck-3

Boya kurumaya devam ederken turuncu kağıtlarımızı yuvarlak şekillerde kesiyoruz ve sekizgen dilimlere halinde parçalara ayırıyoruz. Bunun için yeterli büyüklükte yuvarlak bir şişe kapağı falan kullanabilirsiniz.Makasla dikkatlice keserseniz herhangi bir sorun olmayacaktır.

country-fruittruck-4

Artık kapaklar kurudu. Şimdi sıra kestiğimiz turuncu kağıtları kapakaların üzerine tutkal ile yapıştırmak. Unutmayın aralarında biraz boşluk bırakın ki daha şık dursun.

country-fruittruck-5

5. Portakal dilimine benzemesi için koyu turuncu boya ile kapağın dış çevresini boyayın.

country-fruittruck-6

E-6000  taş ve boncuk yapıtırıcısı ile her kapağın içine delikli boncukları yapıştırın. Tam kuruması için en az 20 dakika bekleyin.

country-fruittruck-7

7. Makas ile ahşap şişleri , plastik borulardan biraz uzun olacak şekilde kesiniz.

country-fruittruck-8

8. Daha sonra ahşap şişleri plastik boruların içinden geçirerek Kapakları da silikon tabancası ile ahşap şişe yapıştırın. Daha iyi tutması için iki dakika sıkıca tutun. Ön ve arka kapaklar yani tekerlekler için aynısını yapın.

İşte oyuncağınız hazır. İsterseniz ilk resme bakarak karşılaştırabilirsiniz.  Bu konuda yaptığınız uygulamaları bizlere resim olarak gönderebilirsiniz.

 

[images_grid type=”carousel” carousel_effect=”cover” auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”four” lightbox=”no” source=”media: 44″][/images_grid]

Leave a Reply