Bebek Mamasına Ne Zaman Başlanılır?

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Anne sütü yeni doğmuş bebek için en uygun en ideal vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Doğumdan sonraki ilk altı ay için mutlaka verilmesi gerekir. Bu dönemde çocuğu her türlü hastalıklardan mikroplardan korur ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Aynı zamanda bir anne için de çocuğunu besleme konusunda büyük bir kolaylık sağlayan en zahmetsiz bir besleme şeklidir.

Anne Sütü Yetersiz Kaldığında

Doğum yapan sağlıklı her kadın iki bebeği doyurabilecek şekilde süt üretme potansiyeline sahiptir. Ancak birçok nedenden ötürü anne sütü yetersiz kalabilmektedir. Başta stresli bir yaşam olmak üzere kimi zaman emziren annenin bile sütü kesilebilmektedir. Emzirme işlemi bile düzensiz olduğu zaman sütün azalmasına neden olabilmektedir. Düzgün aralıklarla emzirmesi oldukça önemlidir. Her iki memenin de 3 saat aralıkla kesinlikle düzenli emzirilmesi gerekmektedir.
Doktor Tavsiyesi İle Mamaya Başlatabilirsiniz

Annenin bebeğinin doymadığı konusunda uzman denetimi altında emin olması halinde, anne sütü kadar olmasa da yine de anne sütüne yakın uygun mamalar çocuğa verilebilir. Mama‘dan kasıt endüstriyel ürünler değildir. Ek gıda dediğimiz kendi el yapımınız mamaları da verebilirsiniz. Bunların da biberonla değil de kaşık veya fincanlarla verilmesi çocuğun anne sütünü bırakmaması açısından oldukça önemlidir. Mamaların hazırlanmasında bile fazlasıyla dikkat edilmelidir. Ek mamayla beslenen çocuklar mutlaka annesini emmeye devam etmelidir.

Anne sütünün yerini hiçbir besin maddesi tutamaz. O yüzden annelerin doğum öncesi ve sonrasında bedensel ve ruhsal sağlıklarına fazlasıyla önem vermeleri gerekmektedir.

Leave a Reply