Bebekler için Zeka Geliştiren En İyi 6 Oyuncak

Bebekler için Zeka Geliştiren En İyi 6 Oyuncak

METİN REKLAM -----

Değerli takipçilerim Bu gün sizlere 1 yaş üstü çocuklarınız için çok faydalı olabilicek oyuncaklar tanıtacağım. Bu oyuncaklar fiyat olarak uygun oldukları gibi çocuğunuz içinde faydalı olacaklardır.

Oyuncakların ve kaliteli zaman geçirilerek oynanan oyunların zeka gelişiminde etkisi büyüktür. Bilimsel olarak zekanın %80 kalıtım %20 çevreden etkilendiği ispatlanmıştır. Bu durumda %20 lik kısmı geliştirmek için aileler pek çok yöntem izleyebilirler. Bu yöntemlerden biri de doğru oyuncak seçimidir. 1 yaşa uygun olan eğitici oyuncaklar ve zeka geliştiren oyuncaklar arasında en iyi 6 oyuncağı sizler için seçtik.

Zeka Küpleri

METİN REKLAM -----

İşte çocukluğumuzda hepimizin oynadığı bir tanıdık yüz. ZEKA Küpleri. Küçük yaş gruplarına uygun en iyi oyuncaklar zeka küpleridir. Bu eğitici oyuncakların amacı şekil farkındalığı ve birebir eşleştirme özelliğinin kavranmasıdır. Zeka küplerinin her bir yüzeyinde farklı geometrik şekiller yer almaktadır. Bu geometrik şekillerden geçebilecek ufak parçaları çocuk zihninde eşleştirerek bulur. Tüm parçalar küpün içerisine katıldığında oyun tamamlanmaktadır. İlk başlarda çocuklar bunu yapmakta zorlanabilirler. Bu yüzden üç ya da dört şekilli zeka küplerini ilk aşama için tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Üst Üste Geçirilen Bloklar

Tüm çocukların mutlaka vardır. Büyüklerde mutlaka hatırlamışlardır. Hatta fotoğrafta görülen ile aynı renklerde bir oyuncak evimizde mevcut idi. Bu bloklar genelde silindir şeklindedir ancak farklı şekilleri de mevcuttur. Burada amaç çocuğun büyük-küçük kavramının gelişiminin sağlanmasıdır. Aynı zamanda bu oyuncaklar ile el göz koordinasyonu da desteklenmektedir.  Tüm bloklar doğru şekilde geçirildiğinde oyun tamamlanmaktadır. Çocuğunuzun renklerini öğrenmesi açısından da önemli bir oyuncaktır.

METİN REKLAM -----

Aktivite Masaları

Diğerlerine göre biraz daha pahalı sayılabilecek bir oyuncak. Fiyatı sebeiyle teercih edilme olasalığı az olsa da yine de aktivite masalarının hazırlanmasında temel amaç çocukların yönergeleri algılayabilme ve uygulama gelişiminin desteklenmesidir. Sözlü yönergeler ile çocuklar aktivite masalarındaki oyunlara katılırlar. Genellikle müzikle desteklenen aktivite masaları oldukça başarılı bulunmaktadır.

Bul-Tak Oyuncaklar

İşte çocuğunuzun zekasını biraz zorlayacak onu gerekirse sinirlendirerek azimle çalışmasını sağlayacak bir oyunca. Bultak oyuncaklar farklı şekillerde olabiliceği gibi yukarıda ki resimde ki gibi örnekleri çoktur. hata kabul etmez ve doğru parçayı doğru yere yerleştirmeniz gerekir. Farklı şekillerde tercih edilebilecek Bul-Tak oyuncaklarda verilen nesneler uygun direklere geçirilmektedir. Tüm nesneler uygun alanlara takıldığında oyun tamamlanmaktadır. Bu eğitici oyuncak türünde hem bilişsel gelişim hem de motor gelişim yani kas gelişimi desteklenmektedir. Çok parçalı ve küçük Bul-Tak oyuncaklardan kaçınılması daha doğru olacaktır.

METİN REKLAM -----

Ahşap Küp Puzzle

Bir yaş için puzzle oyuncaklar tercih edilirken maksimum dört ya da altı parça olmasına özen gösterilmelidir. Daha fazla parçalar bir yaş gelişimi için uygun olmamaktadır. Puzzle oyuncaklar zeka gelişimini destekleyen en önemli oyuncaklar arasında yer almaktadır.

Mini Labirentler

Genelde metal demirden yapılan ve farklı kıvrımlara sahip olan eğitici oyuncaklardır. Bu oyuncaklarda demire geçirilmiş bir boncuk bulunur ve bu boncuk başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ilerletilir. Mini labirentlerde temel amaç el göz koordinasyonunun desteklenmesidir.

METİN REKLAM -----

 

Bir yaş grubu için daha pek çok gelişimsel oyuncak mevcuttur. 1 yaş bebekler için zeka geliştiren oyuncak seçerken yukarıdaki kriterlerin göz önünde bulundurulması daha sağlıklı bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Leave a Reply