Cevizin Bilmeniz gereken 10 Faydası

Cevizin Bilmeniz gereken 10 Faydası
Cevizin 7’den 70’e herkesin severek tükettiği bir kuruyemiştir. Ülkemizde bir çok  yerde türlü türlüsü yetişen ceviz bünyemize faydası ile de son derece yararlı bir besin kaynağıdır. Ev hanımları açısından da malzeme olarak kullanılan ceviz mutfağımızda bir çok yemekte, tatlıda, pastada kullanılabilir. Örneğin kabak tatlısında cevizi çok güzel olur. Cevizli Kek herkes tarafından sevilen bir besindir.

METİN REKLAM -----

İşte değerli takipçilerimiz Kuruyemiş olarak, tatlı çeşitlerinde, salatalarda, keklerde, hatta son zamanlarda ekmeklerde kullandığımız bu besin kaynağı cevizi tüketmemiz 10 nedeni sizlere sunuyoruz. 

1)Ceviz, Omega 3 (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir. Eğer kalp ve damar rahatsızlığınız varsa veya ilerde bu dert ile karşılaşmak istemiyorsanız ceviz tüketmelisiniz.

METİN REKLAM -----

2) Beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30 azaltmaktadır.  Felç riskinin ise %49 azaltıldığı labratuar çalışmalarında ortaya konmuştur.

3)Ayrıca Ceviz , sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı yine bilim adamları tarafından tespit edilmiştir.  

4). Polifenoller içerdiği için ceviz çok iyi bir antioksidandır. Kalp damar hastalıkları ve kansere karşı ceviz mutlaka tüketilmelidir.

METİN REKLAM -----

5)Aşırı organ yağlanmasına yakalanmış kişilerde ceviz yemek faydalı görülmüştür. Zira Ceviz kilolu kişilerin kilo almasına artı etki etmemiştir.

6)Cevizin non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir. 

7)Özellikle Kadınlarda Yüksek miktarda ceviz tüketimi, tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir. 

8)Ceviz de dahil olmak üzere bir çok kuru yrmiş Alzamheir hastalığna karşı faydalı olarak görülmüştür.

METİN REKLAM -----

9) Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.

10) Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır. 

Leave a Reply