Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri
Dikkat eksikliği her insanda görülebildiği gibi genellikle okul dönemindeki çocuklarda belirginlik göstermektedir. Bunun nedeni ise dikkat eksikliğinin okul dönemindeki çocukların öğrenme güçlüğü ile karşılaşmasından kaynaklanır.

Dikkat Arttıran Besinler

Dikkat eksikliğinin azalmasının nedenlerinden birisi demir eksikliğidir ve bu nedenle demir eksikliğine karşı haftada iki ya da üç kez kırmızı et tüketilmelidir. Kolin maddesi içeren yumurta ise haftada üç kez tüketilmelidir. Bezelye ise B1 ve B3 vitaminleri bakımından zengin olması nedeniyle haftada bir kez tüketilmelidir. Günde bir buçuk litre su ve magnezyum içeren bitter çikolata da tüketilmelidir. Dikkat artırmak için tirazin içeren yoğurt ve lif ve protein içeren fasulye de tüketilmesi gereken ürünlerdendir. Dikkat arttırmak için tüketilecek ürünler arasında kırmızı ve turuncu sebzelerin yanında lahana da tüketilmelidir. Ceviz, fındık ve fıstık gibi ürünler de dikkat artıran ürünlerden olduğu söylenebilir. Dikkat artırmak için B vitamini ve demir oranına dikkat edilmesi gerekenlerdir. Doğal tatlı tüketimi, OMEGA 3 ve E vitamini tüketimi de önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Dikkat Artırmak İçin Magnezyumlu Ürünler

Stres ve sinir ise dikkat azaltan unsurlardandır. Bu nedenle bu unsurlar magnezyum tüketilmelidir. Magnezyum ise ıspanak, badem, ay çekirdeği, soya fasulyesi, rafine edilmemiş tahıl, tam tahıllı ekmek, balık, tavuk eti, peynir, yumurta, patates ve portakal gibi ürünlerde bulunmaktadır. Çilek ve yaban mersini gibi ürünlerde bu alanda önemli ürünlerdir.

 

One Response to “Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri”
  1. Sude 12 Kasım 2017

Leave a Reply