Göz Çapaklanması Hakkında Her Şey

Göz Çapaklanması Hakkında Her Şey
Gözde Çapak Neden Olur ve Nasıl Geçer
, Gözde çapaklanma genellikle sabah uyandığımızda karşılaştığımız bir durumdur. Bazı günler daha yoğun görürken bazı günlerde yoğunluğu daha azdır. Normal şartlarda her hangi bir problem yaşanmıyorsa bunun nedeni gözlerin mikropları daha çok barındırdığı günlerin sabahında, gözler gece boyunca bu mikroplardan arınmak için gözleri normalde daha fazla sulandırır. Eğer her şey normalse zaten gözler kendini gece boyunca nemli tutmak zorundadır ve bu sebeple de gözler uyandığınızda çapaklı olacaktır.

Normal durumların dışında eğer gün içerisinde de çapaklanma görüyorsanız gözlerinizin hijyeni adına bir sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Bazı zamanlar sadece göz pınarlarında az miktarda toplana çapak bazı zamanlar göz içinde de bir iplik şeklinde oluşur ve gözün önüne gelerek görmeyi bulandırır. İşte bu zamanlarda temiz olmayan eller gözün içine atılıp bu görüntüyü düzeltmeye çalıştığınızda zaten mikroplardan arınmaya çalışan gözler daha da mikrop ile dolacaktır. Tekrar çapak oluşmasına sebep olabileceğiniz gözü de irite edeceksiniz.

Göz Çapaklanması Hakkında Her Şey

Göz Çapaklanması Hakkında Her Şey

Öte yandan çapak durumu aşırı boyutlara ulaşabilir. Bu surumda bir enfeksiyon gözleniyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız en kısa zamanda doktora başvurmanız gereklidir. Aynı zamanda çok çapağın yanı sıra gözlerde hassasiyet, kızarıklık, yanma, batma da hissediyor ve gözlüyor olabilirsiniz.  Unutulmamalıdır ki bazı iltihaplar virüs kaynaklı olabilir ve bu durumda antibiyotikle tedavi edilememekle beraber bulaşıcı olabilir. Herhangi bir göz hastalığı şüpheniz olduğu anda ortak kullanılan havluları kullanmamalı ve tek kullanımlık kağıt havluları tercih etmelisiniz. Bunların yanı sıra göz alerjileri, göz kurulukları, kornea ülseri de göz çapaklanmalarına sebep olabilmektedir.

Tedavisi farklı çeşitlerde olabilir. Öncelikle ılık bir şekilde kompres yapmak önemlidir. Yeşil çay, adaçayı, böğürtlen çayı, aynısefa çayı, rezene çayı, siyah çay gibi çaylar sıcağa yakın suda biraz bekletilir. Poşet çayların kullanımı oldukça kolaydır veya normal çay olarak demlenip pamuğa emdirilip de göze konulabilir. Sıcak olmamak kaydıyla bu pamuklar veya poşetler gözlerin gözerine konulur ve dinlenmeye bırakılır. Dilediğiniz kadar da yapabilirsiniz. Oldukça faydalı olacaktır

Leave a Reply