Hamilelikten Sonra Kilo Verme

Hamilelikten Sonra Kilo Verme

Toplumda çoğu insan doğum yapmış bayanlara ”Çocuğun büyüsün sonra diyet yaparsın” gibi ithamlarda bulunurlar. Bunun nedeni bilhassa bebeklerini emziren bayanların sütlerinin kesilmemesi için ikazda bulunulmasıdır. Ancak doğru bir diyet programı ile süt salgılanmasına engel teşkil edilmeden kilo verimi sağlanabilir. Hatta anne sütünün daha iyi salgılanması da böylelikle sağlanabilir.

Doğumdan Sonra Kilo Vermek İçin İzlenecek Yollar

Öncelikle annenin “Sütüm kesilir” düşüncesini aklından çıkarması gerekir.

Sütün devamlılığı için ekmek, hamur işleri gibi karbonhidrat değeri yüksek olan besinlerin önemi büyük ölçüde yoktur. Zaten hamur işleri dışında da birçok besinde bulunan karbonhidrat hem annenin sağlığı hem de sütün salgılanması açısından yeterlidir.

1-Unlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu sadece hamur işleri için geçerli değildir. Örneğin: Bir çorbanın içerisinde un var ise diyet esnasında bu çorba uygun bir besin değildir. Çorbaların içindeki un besleyici değil sadece kilo aldırıcıdır. Bu sebeple un ile yapılan her şeyden uzak durulmalıdır.

2-Bol bol su tüketimi sağlanmalıdır. Suyun bol tüketilmesi anne sütünün salgılanmasını önemli ölçüde sağlayabileceği gibi annenin sürekli açlık hissetmesine önlem alır ve aynı zamanda annenin sağlığı açısından son derece değerlidir.

3-Şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacı her zaman kendini gösterebilir. Bunun için meyveler yoğunlukla tercih edilmelidir. Ancak meyvelerin yemeklerin hemen ardından tüketilmesi önerilir. Aç karnına tüketilen meyveler insülin şekerini yükseltecektir.

4-Yemeklerin yanında ekmek tüketilmemelidir ve yemeklerden doyana kadar yenilebilir. Böylelikle hamilelikten sonra kilo verme son derece mümkündür.

Leave a Reply