Hava ile Kuruyan Kilden Yaprak kalıbı yapımı

Hava ile Kuruyan Kilden Yaprak kalıbı yapımı

Evinizde anahtar gibi küçük materyalleri, lavabonuzda sabunları  yada sabah yüzünüzü yıkarken yüzüklerinizi koyacağınız afilli bir ev eşyanız olmasını istemez misiniz. Elbette istersiniz Fakat bunun çok değişik ve tarz bir araç olması lazım değil mi? Yoksa gider pazardan herhangi bir araç alarak bunu yapabiliriz. Hem ucuz olacak hemde el yapımı olacak. İşte sizlere yabancı bir blogta bulduğum hava ile kuruyan kil ile yaprak desenli mükemmel bir çehizlik. 

hava-ile-kuruyan-kil

Belkide çocukluğumuzda hepimiz oyun hamuru üzerinde bunu denemişsizdir. Çok güzel bir uygulama oladuğu konusunda hem fikiriz sanırım. Artık teknoloji gelişti ve Hava ile kuruyan seramik hamuru yada hava ile kuruyan kil imdadımıza yetişti. Zira bu sayede daha gösterişli araçlar yapabiliyoruz. 

hava-ile-kuruyan-kil-3

Materials

  • Yapraklar (Ama görünüşü güzel olan çevrenizde rahatıkla bulabileceğiniz ağaç yaprakları olsun)
  • Hava ile kuruyan kil (internette bulabilirsiniz)
  • Hava ile kuruyan kili yufka gibi açmak için herhangi bir şey
  • Maket bıçağı
  • Vernik
  • Fırça

Steps

1. Önce Kilimizi düz bir zemine açıyoruz ve yufka gibi incecik yapıyoruz. bu aşama da dikkatli olmalıyız. Zira yırtılabilir. 

hava-ile-kuruyan-kil-4

2. Kullanacağımız yaprak boyutu kadar açtıktan sonra yaprağı kili’in üzerine yatırıp bastırıyor ve deseninin çıkmasını sağlıyoruz. 

hava-ile-kuruyan-kil-5

3. Bu esnada yaprağın deseninin daha iyi çıkması için rulman ile bastırabilirsiniz.

hava-ile-kuruyan-kil-6 hava-ile-kuruyan-kil-7

4. Yaprağın deseninin iyice çıktığından emin olduktan sonra dikkatlice yaprağı sıyırıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi maket bıçağı ile yaprak şeklini vermek için dikkatlice kesiyoruz. Bu arada kilin sertleştiğinden emin olmanız lazım yoksa şekil bozulabilir. 

hava-ile-kuruyan-kil-8hava-ile-kuruyan-kil-10

5. Tam sertleşmeden yuvarlak bir kasenin içine bırakar kasenin yuvarlak şeklini almasını bekliyoruz. Bu süre biraz uzun olabilir sabırlı olmalıyız.

hava-ile-kuruyan-kil-11hava-ile-kuruyan-kil-12

6. iyice kuruduğundan hatta sertleştiğinden emin olduktan sonra lekelenmesini önlemek için vernikle kaplayalım ki hem uzun ömürlü olsun değil mi?

Aşağıdaki resimler hangi alanlarda kullanabiliceği konusunda fikir verecektir. Kolay gelsin.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”four” lightbox=”no” source=”media: 80,79,78,77,76,75,74,73,72,71,70,69,68,67,66,65,64,63,62″][/images_grid]

Leave a Reply