Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır? Kanaviçe Çeşitleri nelerdir ?

Kanaviçe Nedir, Nasıl Yapılır Kanaviçe Çeşitleri
Değerli nihanca.com takipçileri sizlere faydalı içerikler sunmaya devam ediyoruz. Kardeşim ben ilk defa geliyorum hiç bir faydalı içeriğinizi görmek imkanım olmadı diyenlerdenseniz Kadife Tesbih Kutusu Nasıl Yapılır – Tespih Kutusu Malzemeleri- Tespih kutusu Fiyatları adlı makalemize bakabilirsiniz. Bu makalemizde ise Kanaviçe işini irdeleyeceğiz. Elbette cevabını arayacağımız bir kaç sorula olacak. Öncelikle bu sorularımızı tespit edelim.

1- Kanaviçe nedir. Kelime manası nedir
2- Kanaviçe malzemeleri nelerdir.
3- Kanaviçe çeşitleri nelerdir.

KANAVİÇE NEDİR ?

Kanaviçe El işleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi ve onun üzerine yapılmış olan işlemelere verilen addır.  Çarpı işi de denilmektedir. Etamin İşine benzer ancak ondan biraz farklıdır. Batıdaki Goblen  sanatına benzemektedir.  Ancak tamamen farklıdır. bu arada goblenin de tanımını verelim. Goblen, bir kumaş üzerine renkli iplerin iğne ile işlenmesi ile resim oluşturulması sanatıdır.

“Çarpı İşi” de denilen kanaviçe, kare desenli, genellikle keten kumaş üzerine çapraz işlemelerle, bir modele göre yapılan elişidir. Normal kumaşlar üzerine de etamin kullanılarak yapılabilir. Her ürünün özelliğine göre setlerde farklı gözenek boylarında kumaş ve farklı kalınlıklarda iplik bulunmaktadır

 

NOT: Kanaviçe düz kumaş üzerine işlenmektedir. Kumaş üzerine öncelikle kaneve adı verilen özel dokunmuş bir kumaş tutturulur. Sonra renkli ipliklerle kanave referans olarak alınarak desen işlenir. Desenin işlenmesi bittikten sonra kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekilerek işlenmiş desenle kumaş arasından temizlenerek kanaviçe elde edilir.  Bu arada Kanave kelimesinin de tanımını yapalım. Kanave: El işleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi.

Batı kültüründeki goblene benzer, ancak ondan daha kalın iplerle ve daha ayrıntısızdır.

KANAVİÇE SETLERİ ve MALZEMELERİ
– İğne
– Kumaş
– Desende bulunan tüm renklere ait iplik (örneğimiz için beyaz ve kırmızı)
– Model (Modeller kağıda basılıdır, ancak örtülerde ve bazı yastık kılıflarında ayrıca kumaşa da basılmıştır)

Kanaviçe ilk örnekleri yıllar öncesine dayanan bir geleneksel Türk el sanatıdır. Orta Asyadan batıya yayılmıştır. Yaşı biraz ilerlemiş ziyaretcilerimiz rahatlıkla hatırlayacaklardır. Hatta kendilerinin kanaviçe yaptıklarını ifade ziyaretcilerimiz de olacaktır.  Kanaviçe biraz sabır ister bu sebeple eski tabirle canı biraz tez olanlar bu işi yapmakta zorlanırlar.

Kanaviçe sadece bize özgü bir süsleme sanatı değildir yıllarca avrupada bir çok ülkede moda olmuştur. Türk kültüründe ise hatırlayacağınız gibi yastıklarda genellikle kullanılırdı. Günümüzde ise değerli takipçilerimiz, kanaviçe kolye, kanaviçe tablo, kanaviçe seccade, kanaviçe doğum panosu, kanaviçe örtü gibi bir çok modelleri vardır. Özellikle kanaviçe tablo ve kanaviçe kolye gençler arasında son derece moda olmuştur. Halk eğitim merkezlerine açılan kurslar yoğun ilgi görmektedir.

 

 

3 Responses to “Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır? Kanaviçe Çeşitleri nelerdir ?”
  1. ev hanımı 6 Haziran 2017
  2. ayşe 22 Eylül 2018
  3. fatma 23 Eylül 2018

Leave a Reply