Taş Boyama Nasıl Yapılır ?Taş boyama sanatı malzemeleri nelerdir?

Taş Boyama Nasıl Yapılır ?Taş boyama sanatı malzemeleri nelerdir?

Evet Değerli Takipçilerim. Daha Önce sizlere Evde yaparak para kazanabileceğiniz bir çok konuda bilgi verdik. Evde el işi yapıp satmak ve aile bütçesine katkı yapmak her ev hanımının hayalidir.

siz de evde iş yaparak para kazanmak istiyorum diyenlerdenseniz daha önce Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır? Kanaviçe Çeşitleri nelerdir ? , Kadife kirli çamaşır sepeti Nasıl Yapılır, Kadife kirli sepeti modelleri ve Kadife kirli sepeti fiyatları gibi makalelerimize bakacağınız gibi  Bu makalemizde Taş Boyama Nasıl Yapılır Taş boyama sanatı malzemeleri nelerdir? makalemize bakabilirsiniz.

el sanatlarından para kazanmak son derece zevkli bir uğraştır. Zira sonunda para kazanmak ve hemde eğlenmek var. Fakat aynı zamanda da vakit alan ve zaman ayırmanızı gerektiren bir iştir. Sizde eğer karar verdi iseniz Taş boyama sanatını denemenizi isteriz. Peki Taş boyama sanatı nasıl yapılır, Malzemeleri nelerdir ? Taş boyama Örnekleri varmıdır ? gibi soruların cevaplarını bulmanız gerekir. İşte bu sebeple tam da doğru yerdesiniz.

Eğer siz de taş boyama sanatına gönül verdiyseniz, doğru yerdesiniz demektir. Az sonra taş boyama sanatı nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır, taş boyama örnekleri ve fikirlerine dair harika bilgiler buluyor olacaksınız. Hemen başlayalım mı? Haydi o zaman:

1-Taş boyama sanatı nasıl yapılır?
Biraz araştırma yaptınız ve taş boyama örneklerini gördünüz değil mi?Görmedi iseniz aşağıya sizler için birdibirinde güzel örnekler ekleyeceğiz zaten. Peki bukadar güzel şeyleri sizde yapabilir misiniz bunu merak ediyorsunuz değil mi?  Taş boyama, kolay bir çalışmadır ve Biraz yetenek ve biraz da dikkat ister. Zaten hanımlar genelde el işlerine yatkındırlar. Biraz ressam ruhlu iseniz kalbur üstü modeller çıkarmanız hiçten bile değil.  Hiç gözünüzde büyütmeyin. Adım adım gidelim:

Taş boyama modelleri öncesi malzemelerine göz atalım:

Taş boyama malzemeleri:
Deniz taşı boyama için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok.
1- Farklı boyutlarda Çakıl taşları,
2- Kalın ve ince uçlu boya fırçaları
3- Renkli akrilik boyalar ya da taş boyası
4- Çeşitli renklerde  Asetat kalemleri
5- Vernik

Ve artık sıra taş boyama nasıl yapılır?
1- Taş seçme: İşin ilk ve en önemli aşamalarından biri taş seçmedir. Çeşitli renk ve şekilllerde taşlara ihtiyacımız olacak. Eğer deniz kıyısı ya da nehirlere yakın bir yerde oturuyorsanız işiniz daha kolay. Taşları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama bu imkanınız yoksa hobi marketlerde bu taşlar satılmaktadır. Taşın yüzeyi pürüssüz ve mat olmalıdır. Şekil olarak ta duruma göre değişebilir ama yassı taşlar daha çok işinize yarayacaktır.

Şimdi ne yapıyoruz?

2- Taşları temizleme: Taşlar çok kirli ise bir leğene doldurarak taşları temizleyebilirsiniz . Ama zaten hobi marketlerden aldı iseniz sanırım bu aşamayı atlamanız gerekecektir. Gerçi deniz kıyısında taşlar genelde çokta kirli olmuyor.

3- Kurutma:Taşlar hemen kurusa da işi aceleye getirip hemen boyama işine başlamayın. İzin verin taşlar biraz kurusun.

4- Taslak çizin: Ne  çizeceğinize kara verdi iseniz Taş boyama sanatı örnekleri oluşturabilmek için kurşun kalemle taşın üzerine istediğiniz objeyi çizin. Bir kelebek, Bir ağaç, Çiçek ya da insan resmi olabilir.

 

5- Boyayın: Boyama için en önemli nokta fırça ve boya seçimi. Fırçanın kalitesi çok önemli. Bu sebeple kaliteli bir fırça edinmek çok önemli. Boya meselesine gelince AKRİLİK Boya yada taş boyama için özel üretilmiş boyalar tercih edebilirsiniz.

6- Vernikleyin: Boyama işleminden sonra vernikleyebilirsiniz. Su bazlı vernik kullanın. Vernikler, boyalardan daha pahalı. Vernik kullanmak zorunda değilsiniz ama vernik, objenizi daha parlak gösteriyor, hem de dayanıklılığını arttırıyor.

Taş boyama sanatı hakkın bilgiler ve püf noktaları
Taş boyama sanatı nasıl yapılır ve taş boyama tekniği için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir:

Taş boyama yaparken Akrilik boya kullanıyorsanız  Üzerinize dökmemeye çalışın zira  kıyafetlerinizden çıkmaz; boyama yapmadan ince önleminizi alın.

√ Beyaz taşlarla çalışırsanız, daha güzel sonuç alabilirsiniz Zira zemn rengi olarak beyaz son derece doğru bir tercihtir. Koyu renkli taşlara astar olarak beyaz uygulayabilirsiniz.

√ Saç kurutma makinası sadece saçları kurutmaz unutmayın. Taşları da bir çırpıda kurutabilirsiniz.

√ Taşa zemin oluşturabilmek için, önce iki kat akrilik boya ile boyayıp sonra çizimlerinize geçebilirsiniz.

√ Çizimlerinize derinlik vermek için ojelerizi kullanabilirsiniz; hatta vernik yerine, şeffaf parlatıcı ojeleriniz de işe yarayabilir.

Burada Anlattığımız gibi kapı süsü yaparken farklı bir fikir olarak halat ve çakıl taşlı modelimizi görmenizi isteriz. Zira taş boyama sanatımızı burada uyguladık. Böylelikle Boyadığımız taşları bir yerlerde kullanarak değerlendirmiş olduk. 

Taş Boyama sanatı örnekleri.

Bu örneğimizde sizlere Kapı süslerinde kullanabileceğiniz küçük mantar evleri göstereceğiz.

Taş boyama sanatı ile kedi nasıl yapılır?

Taş boyayarak kalp nasıl yapılır?

Taş boyama tekniği ile kelebek nasıl yapılır?

Taş boyama tekniği ile kuş figürü nasıl yapılır?

Taş boyama sanatı ile insan yüzü deseni nasıl yapılır?

One Response to “Taş Boyama Nasıl Yapılır ?Taş boyama sanatı malzemeleri nelerdir?”
  1. taş boyama sanatı 25 Eylül 2018

Leave a Reply